Tawadros II – prezent z Nieba dla Egipcjan
18 listopada 2021 r. Egipcjanie obchodzili dziewiątą rocznicę intronizacji Tawadrosa II na zwierzchnika Stolicy Apostolskiej w Aleksandrii jako 118. patriarchy Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
W czasie narastających idiosynkrazji religijnych, gdy ekstremizm zaczął zdobywać legitymację wyborczą poprzez wybory parlamentarne w Egipcie, Tunezji i Maroku oraz przestrzenie geograficzne w Syrii i Iraku za pomocą zbrojnego terroryzmu, wystarczyłby głos ekstremizmu wewnątrz chrześcijaństwa, aby Wschód, kolebka cywilizacji, przemienił się w arenę wojny religijnej, jak to już wielokrotnie bywało.
W tym trudnym okresie odchodzi patriarcha Aleksandrii, papież Szenuda III (1923–2012). W następstwie wyborów kanonicznych, na których wynik oczekiwał cały Egipt, na scenę wkracza baba (arab. papież) Tawadros II.
„Dokąd zmierza Egipt?"
Wszyscy, którzy spodziewali się, że w odpowiedzi na ekstremizm islamistyczny pojawi się ekstremizm chrześcijański, srodze się rozczarowali. Papież Tawadros II nie przybył wyłącznie po to, by szerzyć wzajemną miłość – przybył z samego serca filozofii miłości Stolicy Apostolskiej w Aleksandrii, by udaremnić wszelkie próby tworzenia radykalnego „politycznego chrześcijaństwa" wymierzonego przeciwko spiskowi radykalnego politycznego islamu.
W wywiadzie przeprowadzonym dla kanału CBC Extra News Tawardos II podkreślił, że Kościół koptyjski nie uznaje tzw. polityki, ale interesuje się sprawami ojczyzny i obywateli. Możliwe, że to właśnie ta ważna zasada oddzielenia religii od państwa i zakreślenia granic dla działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta